wtorek, 19 października 2010

EMBOSSING – MAŁO ZNANA TECHNIKA

Embossing jest techniką wytłaczania wzorków na papierze, folii metalowej, pergaminie, cienkim plastiku przy pomocy sztyftów zakończonych kulką o różnej średnicy lub wytłaczarek. Słowo „emboss” znaczy wytłaczać. Wykorzystywane w tym celu są szablony, pulpity podświetlane (fot.1) czy plastikowe. Wzór który powstanie można posypać pudrem do embossingu (embossing powder) (fot.2.) lub specjalnym pisakiem (fot.3). W tym celu wykorzystuje się specjalny klej do embossingu, na który sypie się puder. Następnie podgrzewa się specjalnym przyrządem, jak np. nagrzewnicą, opalarką, żelazkiem z parą itp. [1]

Fot.1. Box Light


Fot.2. Puder do embossingu

Źródło: Anae

Kolejnym narzędziem potrzebnym w tej technice jest pisak dwustronny. Pisak dwustronny transparenty do embossingu (Dual Pen emboss) jest narzędziem za pomocą którego wykonuje się wzór. Posiada dwa różne końce. Przykład pisaka pokazuje fot. 3.
Fot.3. Pisak do embossingu


Inna definicja mówi, że jest to technika stemplowania powierzchni papierowych, drewnianych, tkanin za pomocą stempla i odpowiednich klejów przeznaczonych do danej powierzchni, pokrywanie powstałego wzoru folią złotą lub folią z hologramem czy welurem[1].
Technika ta może być wykorzystywana do tworzenia kartek na różne okazje, zaproszeń, scrapbooków, lapbooków i wszelkich zdobień.
Stempel do embossingu pokazuje fot.4.
Fot.4. Stempel Transparenty do embossingu

Źródło: Anae


Przykład wykorzystania embossingu w praktyce ukazuje film 1, Efekt fot.5.


Fot.5. Efekt embossingu


Szablony użyte do suchego tłoczenia mogą być wykonane z mosiądzu, plastiku i kart. Szablony używane do opisywania mogą być również używane do tłoczenia. Prawie każdy papier, może być tłoczony. Im wyższa gramatura tym lepiej. Oprócz wzornika i papieru, Można użyć  także rysika (nazywanego burnisher), wymienne taśmy i light box.
Burnisher (rys.6) jest to twardy, bezbarwny ołówek, umożliwiający uzyskanie efektów lśniącego szkła, połyskliwych powierzchni i metali. Wydobywa detale takie jak błysk w oku, lśnienie kropel wody itp. Pozwala zabezpieczyć prace z zachowaniem intensywności kolorów. Wygładza nierówności papieru, pokrywając pracę delikatną woskową powłoką. Nakładanie warstwy zabezpieczającej powoduje wiązanie pigmentu kredki, pasteli czy grafitu ołówka z papierem, w efekcie czego otrzymuje się bardzo gładką, błyszczącą powierzchnię przypominającą fotografię. Kolory są żywsze, a praca nabiera blasku[1].
W sklepach istnieje szereg wzorników z różnymi kształtami, rysunkami.

Technika krok po kroku:

Krok 1
Jeśli szablon ma cyfry lub litery alfabetu, trzeba upewnić się, że szablon jest prawidłowo umieszczony, a więc znaki nie są do tyłu. Taśma matrycy w miejscu na przedniej stronie papieru / kartonu. Można zakupić wymienne taśmy ale zależny to od papieru. Bez względu na rodzaj taśmy, użyj ją na ubrania kilka razy przed użyciem do embossingu. Kłaczki z ubrań zapobiegają uszkodzeniu taśmy z papieru, kiedy będzie trzeba ją usunąć. Zawsze należy wykonać test na kawałku złomu papieru / kartonu, którego zamierza się używać, aby upewnić się.
Krok 2
Umieścić papier na wzorniku stroną w dół od źródła światła o powierzchni roboczej. Rysik służy do śledzenia wokół krawędzi w obszarach naświetlonych. Rysika użyć tylko na krawędziach. To wszystko, co potrzebne do pozyskania obrazu to naciśnięcie w dowolnym miejscu. W zależności od papieru, można spotkać się z pewnym oporem podczas wytłaczania. Warto mieć kawałek papieru woskowanego w pobliżu i pocierać nim rysik w trakcie tłoczenia. Fot.7 przedstawia przygotowanie do wytłaczania.

Fot.6. Przygotowanie do wytłaczania


Krok 3
Należy upewnić się, że wszystkie wytłaczane wszystkie części projektu są wykonywane zgodnie z szablonem.  Warto postarać się wyrównać rysunek, bowiem po wyjęciu szablonu jest to bardzo trudne.

Fot.7.  Wykonany rysunek

Źródło: http://www.greetingcardsresource.com/dry-embossing.html

Reasumując trudno powiedzieć kiedy technika ta powstała, jednak staje się coraz popularniejsza. Warto nadmienić, że do jej tworzenia wykorzystywane są już specjalistyczne urządzenia jak cuttlebag. Jest to maszyna zarówno do embossingu do którego trzeba mieć szablony, jak i  do wycinania wzorów.

[1] http://www.cafeart.pl/component/option, com_glossary / catid, 91/func, monitor / search, tłoczenie /
[2] Tamże
[3] http://www.sklepplastyczny.pl/burnisher-blender-55275/

1 komentarz:

Monia pisze...

Hej ;-) widzę że interesuje Cię scrapbooking i wogóle prace ręczne. Ja też dopiero raczkuję w tej dziedzinie. I chyba wpadłam na dobre ;-) zapraszam na mojego bloga, gdzie umieszczam swoje prace. Zaobserwuję Twojego bloga ;-) powodzenia i pozdrawiam serdecznie z zimnej Norwegii ;-)

Gra